نقاشی روی پارچه و ثبات رنگها

نقاشی روی پارچه و ثبات رنگها

هر هنرمند قلم موی خود را در روح خود فرو برده و طبیعت درونش را در نقاشی هایش به تصویر می کشد.

نقاشی روی پارچه هنریست کاملاً کاربردی که یک هنرمند می‌تواند هر متریال پارچه ای اعم از الیاف طبیعی و مصنوعی را نقش و نگاری تازه و زیبا بزند و طبق سلیقه خود پارچه یا لباس، تیشرت، کیف، کفش، شال، مانتو و.... را نقاشی کند.
این هنر از دیرباز در ایران قدمت دارد که به شکل قلمکاری و چاپ روی پارچه آغاز شده تا بدین جا که هنرمند با قلم مو تمام جزء به جزء نقاشی را پیاده می کند. نقاشی روی پارچه های مختلف با تکنیک های مختلف قابل اجراست و برای هر پارچه تکنیکی متفاوت در نظر گرفته می شود.
برای نقاشی روی پارچه می‌توان از رنگهای مخصوص پارچه و یا رنگ اکریلیک استفاده کرد که رنگهای اکریلیک نیاز به تثبیت کننده دارند. از آنجا که رنگهای مخصوص پارچه لطافت پارچه را حفظ و در تارو پود پارچه نفوذ کند؛ به نظر می رسد که این نقاشی جزئی از پارچه می باشد. برند زاهانا از این رنگهای مرغوب برای چاپ و نقاشی در طراحی های خود استفاده می کند که تثبیت شده و کاملا قابل شست و شو هستند.آیا رنگهای مخصوص پارچه قابلیت شستشو دارند؟
رنگهای پارچه در بافت پارچه نفوذ کرده و برای ثبات رنگها بعد از اتمام نقاشی باید از پشت پارچه، به مدت ۵ دقیقه اتو شود تا رنگها فیکس شوند.
برای شستشو بهتر است با دست شستشو انجام شود و حرارتی بین ۳۰ تا ۴۰ درجه سانتیگراد در نظر گرفته شود و بهتر است از مواد شوینده با آنزیم قوی استفاده نکرد.

ارسال نظر
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد